Od czego zacząć budowę domu?
Jeśli zdecydowałeś się budować swój własny dom, pewnie zastanawiasz się od czego zacząć ta cudowną przygodę jaka jest budowa własnego, wymarzonego domu?
Po przeanalizowaniu sposobu finansowania inwestycji i jego budżetu, powinieneś zapoznać się z etapami budowy domu- tak „ proces powstawania” domu możemy podzielić na etapy.
Pierwszy etat na którym się obecnie skupimy, możemy nazwać etapem formalnym - to właśnie w nim musimy podjąć decyzje o wyborze działki, zgromadzić odpowiednie dokumenty, uzgodnienia i uzyskać pozwolenie na budowę domu.
Jakie kropki musimy poczynić w tym etapie by sprawnie przez niego przejść?
Krok pierwszy - przeanalizuj plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzje o warunkach zabudowy działki na której planujesz wybudować swój dom.
Plan zagospodarowania przestrzennego to dokument w którym znajdziesz min takie informacje jak:
· informacje o przeznaczeniu użytkowym działki
· jej linie zabudowy
· dopuszczalna kubaturę budynku
· Maksymalna wysokość budynku
· Powierzchnie zabudowy działki
· Kat nachylenia dachu i jego kolorystykę
Dokument ten stanowi istotne źródło wiedzy i po części determinuje kształt planowanego budynku.
Jeśli wasza działka nie została objęta planem zagospodarowania przestrzennego, musisz ubiegać się o wydanie warunków zabudowy. Warunki zabudowy to dokument równorzędny, w którym znajdziesz podobne informacje.
Uwaga, jeśli planujesz zakupić działkę pod budowę domu- sprawdź te dokumenty przed finalizacja inwestycji.
Jeśli przebrnęliśmy przez ten etap to czas na podjęcie współpracy z geodeta. Przygotuje dla Ciebie mapę do celów projektowych, która jest niezbędna do stworzenia finalnego projektu domu i planu zagospodarowania działki. W trakcie powstawania mapy do celów możemy skupić się na kroku drugim.
Krok drugi, jeśli zakończyłeś sprawdzanie możliwości zabudowy swojej działki możesz przystąpić do poszukiwań projektu domu.
Możesz wybierać spośród wielu opcji:
-gotowych projektów domów dostępnych on line
-lub zgłosisz się do architekta w celu przygotowania indywidualnego projektu
Każda z tych możliwości ma swoje atuty. Szeroki wybór projektow typowych, pozwoli Ci na dobranie najbardziej dopasowanego projektu do Twoich potrzeb i warunków działki. Musisz jednak pamiętać ze taki projekt wymaga adaptacji przez architekta adoptującego i stworzenie przez niego projektu zagospodarowania działki.
Przygotowanie indywidualnego projektu przez architekta zagwarantuje Ci projekt szyty na Twoje potrzeby. Jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego, komu zależy na wyjątkowym projekcie, maksymalnie dostosowanym do swoich potrzeb i wymagań.
Pamiętaj ze w zależności od opcji jaka wybierzesz zastanów się nad swoimi oczekiwaniami tak by projekt domu najbardziej odzwierciedlał Twoje potrzeby.
Zadaj sobie pytania, które będą determinować kształt twojego domu, takie jak:
·kuchnia otwarta, zamknięta czy częściowo otwarta
· czy potrzebuje spiżarni, oddzielnej pralni a może dużej szafy w wiatrolapie?
· sypialnia główna z oddzielna łazienka i garderoba?
· czy potrzebuje sypialni dla gości i miejsca do pracy
· garaż dla auta/aut zlokalizowany w bryle domu czy z w oddzielnym garażu?
· w jaki sposób planuje ogrzewać domu?
· bryła budynku prosta czy może w stylu dworkowym?
Po przygotowaniu projektu nie pozostaje nic innego jak udać się do urzędu w celu złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę. Składamy w urzędzie po 3 egzemplarze projektu architektoniczno - budowlanego i projektu zagospodarowaniu działki. Wniosek o pozwolenie możemy również złożyć on line.
Po otrzymaniu pozwolenia na budowę, pozostaje Ci tylko złożyć w urzędzie zawiadomienie rozpoczęcia robot budowlanych i możesz rozpocząć budowę.
mgr inż. arch. Emilia Badowska